Alkol Roket Pano Yazısı

Bilim fuarı projesine ait verilen bilgilerin altında, word halinde, panoya asılacak şekildeki dosyaları hazır olarak indirebilirsiniz.

Proje Adı: Alkol Roket

[download id=”524″]


Projenin Amacı: Basit Malzemeler Kullanarak Yaptığımız Roket Sisteminde Roketlerin Çalışma İlkelerini İnceleyeceğiz.

[download id=”522″]


Proje İçin Gerekli Malzemeler:
Manyetolu ocak çakmağı
PVC Boru (4 Ad. 30 cm 3/4, 1 Ad. 100 cm 1/2, 1 Ad T, 1 Ad Dirsek)
Pet Şişe (3 Ad. 1Lt., 1 Ad. 2,5Lt)
Alkol

[download id=”526″]


Nasıl Yaptık?: 
Pvc Boruları Birleştirerek Roket Rampamızı Oluşturduk. Uzun Boruya Bir Delik Açarak Ateşleme Sistemimiz Olan Manyetolu Çakmağın Kablolarını Geçirdik Ve Borunun Ucundan Dışarı Çıkardık. 2,5 L Pet Şişeyi Huni Şeklinde Kesip Boruya Geçirdik Ve Bantladık. 1 L Lik Pet Şişemizi Alkolle Çalkalayıp Fazlasını Geri Döktükten Sonra Borumuza Geçirdik Ve Çakmağımızı Çaktığımızda Alkolün Yanmasıyla Oluşan İtme Gücü Roketimizi Çalıştırdı.

[download id=”528″]


Teori: Roketler Newton’un 3. Yasası Olan Etki-Tepki Prensibine Göre Çalışırlar. Bu Prensibe Göre Her Kuvvet Kendisine Eşit Ve Zıt Büyüklükte Dengeleyici Bir Kuvvete Sahiptir. Kullanılan Yakıt Türüne Göre Kimyasal Yakıtlı, Elektrikli, Nükleer Ve Güneş Işınımlı Roketler Vardır.

[download id=”530″]

Öğrenci El Evrağı (Öğrenci El Evrakları)
ROKETLER NASIL ÇALIŞIR?
Son yüzyıl boyunca uzayı daha iyi anlamamızı sağlayan ve hatta uzaya çıkmamızı sağlayan, askeri gelişmelere neden olan roket bilimi hepimizin kafasında kuşkusuz oldukça karmaşık yapıların canlanmasına neden oluyor. Belki de roketlerin yapımı için ileri düzey fizik bilgisine ve uzmanlığına sahip olunması gerektiğini düşünüyorsunuz. Oysaki roketlerin çalışma prensibi incelendiğinde anlaşılması oldukça basit temel fizik prensiplerine sahip olduğu görülür. Roketin çalışma prensipleri temel olarak yer çekimi kuvvetinden kurtulmayı amaçlar.

Bir roketi havaya fırlatabilmek için yer çekimi kuvvetinden kurtulmak gerekir. Dünyada ki her şey gibi roketler üzerlerine bir kuvvet etki etmediği sürece durumlarını koruyarak hareketsiz kalırlar. Roket motorunun görevi, rokete onu hareket ettirecek kuvveti sağlamaktır. Roket motoru bu kuvveti gazlardan sağlar. Bunun için roket yapımına uygun gazlar yüksek ısıyla ısıtılır. Yüksek ısının etkisiyle gaz molekülleri oldukça yüksek hızlarda harekete başlarlar. Gazların hızlarından kaynaklanan püskürtme etkisi itici bir güç uygular ve bu kuvvet roketin hareket etmesini sağlar. Gazların yarattığı itici kuvvet yer çekimi kuvvetini geçtiği an da roket hareket eder. Buradaki prensip Newton’un 3. Yasasıdır: etki ve tepki prensibi. Yani her kuvvet kendisine zıt ve eşit büyüklükte dengeleyici bir kuvvete sahiptir. İşte yer çekimine tepki olarak yarattığımız bu itici kuvvet roketi hareket ettiren şeydir.

Roket hareket ettikten sonra hareketine uzayda da devam edebilmesi için oldukça büyük hızlarda hareket etmesi gerekir. Roketin uzayda uçabilmesi yani uçuş hızına ulaşması için gaz moleküllerinin yarattığı kuvvetin kısa sürede çok yüksek seviyelere çıkması gerekir. Burada fizikte ki ivme kavramıyla karşı karşıya kalırız. Newton’un 2. Yasasına göre kuvvet kütle ile ivmenin çarpımına eşittir yani ivmenizi artırmak için kütleyi azaltmalısınızdır. Bu hafif bir roketin daha ağır olana göre daha kısa sürede yüksek hızlara ulaşacağı anlamına gelir.

Roket fırlatılırken hepimiz yoğun bir gaz bulutu görürüz ve bunun nedenini merak ederiz. Roketin fırlatılışı sırasındaki bu olay aslında kimyasal bir tepkimedir. Anlattığımız kütleyi azaltarak itici güç uygulama için bu kimyasal tepkimeye ihtiyaç vardır. Kimyasal tepkime genelde fuel ile oksitleyici madde arasında olur. Fuel dışında günümüzde ateşleme için katı yakıtlarda kullanabilmektedir, ancak ilk yapılan roketlerde fuel kullanılmıştır. Tepkime ile fuel(fosil yakıt çeşidi) oksitlenerek muazzam bir enerji oluşuma neden olur. Bu kimyasal tepkime yanma odası adı verilen roket bölgesinde yüksek basınç altında gerçekleşir. Tepkime sonunda sıcak gaz çıkışı gözlenir ve bu gaz roketin alt bölgesinden yoğun bir şekilde çıkarak roketin hareketini ve hızlanmasını sağlar. Fizik açısından incelediğimizde kütlenin azaltılması ile ivmenin artışı ve Newton’un 3. Yasasına göre olan tepki kuvvetiyle roket ateşlenir.

[download id=”683″]


Arama Terimleri:
Alkol Roket Pano Yazısı, Alkol roket bilim fuarı, Alkol roket bilim fuarı projesi, Alkol roket projenin amacı, Alkol roket projesi için gerekli malzemeler, Alkol roket nasıl yapılır, Bilim fuarı proje raporları, alkol roket projenin amacı, Alkol Roket Pano Yazısı, Alkol Roket Pano Yazısı,