Ames Odası Pano Yazısı

Ames Odası Pano Yazısı

Bilim fuarı projesine ait verilen bilgilerin altında, word halinde, panoya asılacak şekildeki dosyaları hazır olarak indirebilirsiniz.

Proje Adı: Ames Odası

İndir “ames-odasi-proje-adi.docx” ames-odasi-proje-adi.docx – 759 defa indirildi – 11 KB


Projenin Amacı: Aynı Boyda İki Cismin Özel Ölçülerle Hazırlanmış Bir Odada Oluşturduğu Göz Yanılsaması Sonucu Farklı Boyda Olduğunu Görmek

İndir “ames-odasi-projenin-amaci.docx” ames-odasi-projenin-amaci.docx – 730 defa indirildi – 19 KB


Proje İçin Gerekli Malzemeler:
MDF
Ames Odası Baskısı (Ames Odası Yapılışı İçin Tıklayın)
Aynı boyda 2 Adet cisim

İndir “ames-odasi-gerekli-malzemeler.docx” ames-odasi-gerekli-malzemeler.docx – 325 defa indirildi – 1 MB


Nasıl Yaptık?:
Matbaadan Özel Ölçülerle Aldığımız Ames Odası Baskısını Mdf Üzerine Yapıştırdık.  (Ames Odası Yapılışı İçin Tıklayın) Mdfleri Birbirine Ekleyerek Odayı Oluşturduk. Odanın İki Köşesine Aynı Boyda İki Cisim Yerleştirdik Ve Gözlem Yaptık.

İndir “ames-odasi-nasil-yaptik.docx” ames-odasi-nasil-yaptik.docx – 327 defa indirildi – 19 KB


Teori: Orijinal Adı “Ames Room” Olan Ames Odası, Bilinen İllüzyonlar İçinde En Şaşırtıcı Olanlarından Birisidir. Oda Normal Ölçülerde Değildir Fakat Belirli Bir Açıdan Bakıldığı Zaman Normal Görünecek Biçimde Dizayn Edilmiştir Ve İçinde Hareket Eden İnsanların Boyları Kısalıp Uzuyormuş Gibi Görünür.

Görsel İncelenirse Kartlar Aynı Boyuttadır. Kartlardan Biri Gözlemciye Göre Uzakta Olduğu İçin Küçük Görünecektir. Fakat Gözlemci Odayı Düz Zannettiği İçin Cismi Küçükmüş Gibi Algılayacaktır. Bu Nedenle Kartları Birbirinin Paralelinde Zannedecek Ve Görüntüsünü Oranlı Olarak Küçük Görecektir.

İndir “ames-odasi-teori.docx” ames-odasi-teori.docx – 332 defa indirildi – 22 KB

Ames odası pano yazısı

Ames odası pano yazısı

 


Arama Terimleri:
Ames Odası Pano Yazısı, Ames Odası bilim fuarı, Ames Odası bilim fuarı projesi, Ames Odası projenin amacı, Ames Odası projesi için gerekli malzemeler, Ames Odası nasıl yapılır, Bilim fuarı proje raporları, Ames Odası projenin amacı,

Bir Cevap YazınDosyayı indirmek için yukarıdaki mavi bağlantıya tıklayınız.