Aynalı Sazan Pano Yazısı

Bilim fuarı projesine ait verilen bilgilerin altında, word halinde, panoya asılacak şekildeki dosyaları hazır olarak indirebilirsiniz.

Proje Adı: Aynalı Sazan

[download id=”549″]


Projenin Amacı: Çukur Ayna Ve Paralel Bağlı Lambalar Kullandığımız Basit Elekrik Devresiyle Göz Yanılgısı Oluşturmak

[download id=”551″]


Proje İçin Gerekli Malzemeler:
Çukur Ayna
Ayakkabı Kutusu
Anahtar, Duy, Ampul
İlaç Kutusu

[download id=”555″]


Nasıl Yaptık?:
Ahşap Plakanın Üzerine Yarısından Kestiğimiz İlaç Kutusunun Açık Kısmı Aynaya Bakacak Şekilde Yerleştirdik. Üzerine İki Adet Lambayı Paralel Olarak Duyların Tabanları Birleşecek Şekilde Bağladık. Bir Kartona Bir Gözetleme Deliği Açtık Ve Aynanın Karşısına Plakanın Kenarına Monte Ettik. Çukur Aynayı Başka Bir İlaç Kutusuna Yapıştırdık Ve Gözetleme Deliğinden Bakıldığında Lamba Işıkları Çakışacak Şekilde Yerleştirdik. Anahtar Ve Pil Bağlantımızı Yaptık. Kutunun İç Kısmını Siyaha Boyadık. Anahtarı Açıp Üstteki Lambayı Söktüğümüzde Alttaki Yanmaya Devam Ettiğinden Görüntüsü Gözetleme Deliğinden Bakıldığında Aynada Sanki Üstteki Lamba Yanıyormuş Gibi Oluştu.

[download id=”553″]


Teori:
Paralel Bağlı Devrelerde Lambalardan Biri Söküldüğünde Diğeri Yanmaya Devam Eder. Çukur Aynalarda Cisim Merkezde İse Görüntüsü De Merkezde  Ters Ve Aynı Boyda Olur .

[download id=”557″]


Arama Terimleri:
Aynalı Sazan Pano Yazısı, Aynalı Sazan bilim fuarı, Aynalı Sazan bilim fuarı projesi, Aynalı Sazan projenin amacı, Aynalı Sazan projesi için gerekli malzemeler, Aynalı Sazan nasıl yapılır, Bilim fuarı proje raporları, Aynalı Sazan projenin amacı,