Benham Diskleri Pano Yazısı

Benham Diskleri Pano Yazısı

Bilim fuarı projesine ait verilen bilgilerin altında, word halinde, panoya asılacak şekildeki dosyaları hazır olarak indirebilirsiniz.

Proje Adı: Benham Diskleri

İndir “benham-diskleri-proje-adi.docx” benham-diskleri-proje-adi.docx – 288 defa indirildi – 17 KB


Projenin Amacı: Göz Yanılgısı Oluşturarak Siyah Beyaz Çizgilerden Renkli Çizgiler Görülmesini Sağlamak.

İndir “benham-diskleri-projenin-amaci.docx” benham-diskleri-projenin-amaci.docx – 288 defa indirildi – 19 KB


Proje İçin Gerekli Malzemeler:
CD
Oyuncak Motoru
Alkali Pil
İletken Kablo
Devre Anahtarı
Benham Diskleri Disk Çıktısı

İndir “benham-diskleri-gerekli-malzemeler.docx” benham-diskleri-gerekli-malzemeler.docx – 179 defa indirildi – 621 KB


Nasıl Yaptık?:
Pil, İletken Kablolar, Devre Anahtarı Ve Oyuncak Motoru İle Devremizi Kurduk. Benham Çarklarını Kâğıda Çıktı Alarak Cd Boyutunda Kestik. Her Cdnin Önüne Benham Çarklarını, Arkasına İse Ortası Küçükçe Delinmiş Şişe Kapaklarını Yapıştırdık. Oyuncak Motorunu Yukarda Tutmak İçin Ahşap Ayaklık Yaptırdık Ve Motoru Sabitledik. Değişimi Görmek İstdiğimiz Diski Kapakta Yer Alan Delik Sayesinde Motora Bağlayarak Dönmesini Sağladık.

İndir “benham-diskleri-nasil-yaptik.docx” benham-diskleri-nasil-yaptik.docx – 175 defa indirildi – 20 KB


Teori:
Benham Topacı (Diski): 1895 Yılında İngiliz Oyuncakçı Charles Benham Tarafından Yapılmıştır. Üzerinde Sadece Siyah Ve Beyaz İki Renk Bulunan Bu Diske Bakan Herhangi Biri Renklerin Ve Gözdeki Reseptörlerin Yanılması İle Farklı Renkler Görür.
Gözdeki Renk Konileri Kırmızı, Yeşil Ve Mavi Renklere Duyarlıdır. Her Reseptörün Renklere Tepki Verme Hızı Farklıdır. Bu Yüzden Diske Bakarken Bu Üç Renkten Birini Ya Da Bir Kaçını Görebiliriz.

İndir “benham-diskleri-teori.docx” benham-diskleri-teori.docx – 171 defa indirildi – 20 KB


Benham Diskleri Nedir?
Disk dönmeye başladığında faklı renklerin oluştuğunu göreceksiniz. Disk üzerinde herhangi bir renkli bölüm olmamasına rağmen dönüş esnasında bazı renkler algılarız. Bu renklere Fechner renkleri adı verilir. Fechner renkleri siyah beyaz nesnelerin hızlı dönmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir göz aldanmasıdır. Nedeni tam olarak açıklanmamakla birlikte, Benham diskinde görülen renklerin gözdeki renk algılayıcı hücrelerin kırmızı, yeşil ve mavi renklere farklı cevap vermesi ile oluştuğu düşünülmektedir.

Benham Diskleri Pano Yazısı

Benham Diskleri Pano Yazısı


 

 

Arama Terimleri:
Benham Diskleri Pano Yazısı, Benham Diskleri bilim fuarı, Benham Diskleri bilim fuarı projesi, Benham Diskleri projenin amacı, Benham Diskleri projesi için gerekli malzemeler, Benham Diskleri nasıl yapılır, Bilim fuarı proje raporları, Benham Diskleri projenin amacı, Benham Diskleri yapımı, Benham Diskleri yapımı bilim fuarı dosyası, Benham Diskleri yapımı proje, Benham topacı Pano Yazısı, Benham topacı bilim fuarı, Benham topacı bilim fuarı projesi, Benham topacı projenin amacı, Benham topacı projesi için gerekli malzemeler, Benham topacıi nasıl yapılır, Benham topacı projenin amacı, Benham topacı yapımı, Benham topacı yapımı bilim fuarı dosyası, Benham topacı yapımı proje,

Bir Cevap YazınDosyayı indirmek için yukarıdaki mavi bağlantıya tıklayınız.