Devre Elemanlarının Sembollerini Devre Çizerken Kullanabilir miyiz

Devre elemanlarının sembollerini devre çizerken kullanabiliriz. Çünkü devre elemanlarını sembollerle göstermek daha kolaydır. Elektrik devresi çizimlerinde bu sembolleri kullanarak bilim dilini, fen bilimleri dersinde kullanmış oluruz.


Teknolojide ortak dil kullanımının yararı nedir? 

Evlerde ve iş yerlerinde çok çeşitli devre elemanları kullanılır. Çeşitlilik artsa da devre elemanlarının görevleri aynıdır. Devre elemanları çeşitli olduğu için devrelerin resimle gösterimi zordur. Farklı biçimlerdeki devre elemanları için ortak gösterim şekli kullanılır. Bu nedenle devre elemanlarının gösterimine standart getirilmiştir. Devre elemanlarını sembollerle göstermek daha kolaydır. Devre elemanlarının sembolleri bütün dünyada ortaktır.

Devre sembolleri ve devre şemaları sayesinde elektrik ve elektronik devreleriyle ilgili çalışma yapan kişiler arasında ortak bir dil sağlanmış olur. örneğin elektrikli ve elektronik cihazların ambalajlarının içerisinde devre şemaları bulunur. Böylece markası, modeli ne olursa olsun, devre şeması olduğu sürece, arızalanmış bir elektrikli cihazın dünyanın her tarafında onarılması mümkündür.


Bir elektrik devresi kurarken şemada neler belirlenir?

Elektrik devre şemasına göre devreyi kurup çalıştırabiliriz. Bunun için önce devre şeması incelenir. Devre elemanları belirlenerek temin edilir. Sonra şemaya göre devre kurulup çalıştırılır. Aşağıda şeması verilen devreyi kurup çalıştırmamızın istendiğini varsayalım.

Bir elektrik devresi kurarken şemada neler belirlenir

Bir elektrik devresi kurarken şemada neler belirlenir

Şemayı incelediğimizde devrenin; bir pil, iki ampul, anahtar ve bağlantı kablolarından oluştuğunu görürüz. Sonra şemaya göre devreyi kurup çalıştırabiliriz.


Bir devrenin şemasını çizebilmek için nelerin bilinmesi gerekir?

Devre elemanları çizebilmek için öncelikli olarak elemanlarının evrensel sembollerinin bilinmesi gerekir.

Devre Elemanlarının Sembollerle Gösterimi ve Devre Şemaları Konu Anlatımı İçin Tıklayın.


 

 

 


Arama Terimleri:
teknolojide ortak dil kullanımının yararı nedir, bir elektrik devresi kurarken şemada neler belirlenir, bir devrenin şemasını çizebilmek için nelerin bilinmesi gerekir, teknolojide ortak dil kullanmanın yararı nedir, teknolojide ortak dil kullanımı yararı nedir, bir elektrik devresi kurarken semada neler belirlenir, devre elemanlarının sembollerini devre çizerken kullanabilir miyiz kısaca, teknolojide ortak bir kullanımının yararı nedir, Devre Elemanlarının Sembollerini Devre Çizerken Kullanabilir miyiz, Devre Elemanlarının Sembollerini Devre Çizerken Kullanabilir miyiz,