Devre Elemanlarının Sembollerle Gösterimi ve Devre Şemaları

Devre Elemanlarının Sembollerle Gösterimi ve Devre Şemaları

Devre Elemanları

Elektrik devrelerinde kullanılan elemanlara, devre elamanları denir. Devre elemanlarının resimle göstermek yerine sembollerle göstermek daha kullanışlıdır.

Devre elemanları neden sembollerle gösterilir?

1. Dünyanın her yerinde devre elemanları aynı sembolle gösterilmektedir.
2. Bir elektrikli araç nerede üretilirse üretilsin herkes bu devre elemanlarını ve devre şemalarını anlayabilir.
3. Devre elemanlarının resmini çizmek zor ve zaman alıcıdır. Herkesin çizdiği resim güzel olmaz veya anlaşılması zor olabilir.

devre-elemanlarinin-sembollerle-gösterimi

devre-elemanlarinin-sembollerle-gösterimi

Pil: Elektrik enerjisi üretir.

Ampul: Elektrik enerjisinden ışık üretir.

Kablo: Devre elemanlarını birbirine bağlar. Elektrik enerjisinin taşınmasını sağlar.

Anahtar: Devreden geçen elektriği kontrol eder. Anahtar açık halde iken elektrik geçmez, kapalı halde geçer.

NOT: Devreye ampulü bağlamak için duy kullanılır. Pillerin bağlanması için de pil yatağı kullanılır. Duy ve pil yatağının sembolik gösterimi yoktur.

NOT: Evimizde kullandığımız elektrik düğmeleri, devreyi açıp kapayan bir anahtardır. Evimizde lambanın yanması için anahtarın kapalı olması gerekir.

Devre şeması

Devre elemanlarının sembolleri kullanılarak devre şemaları oluşturulur. Bütün elektrikli cihazların devre şeması vardır. Bu şemaya bakarak elektrik devresi hakkında bilgi sahibi oluruz. Ayrıca devrenin çalışıp çalışmayacağını şemaya bakarak anlayabiliriz.

Devre Elemanlarının Sembollerle Gösterimi ve Devre Şemaları

Devre Elemanlarının Sembollerle Gösterimi ve Devre Şemaları

 

Bu şekildeki bir devrede ampul ışık vermeyecektir. Yani devre çalışmayacaktır. Ampulün ışık vermesi için anahtarın kapalı olması gerekir.

Devre Şeması

Devre Şeması

Yukarıdaki devre şeması ve resim görüntüsü verilmiştir. Şemada 2 pil, 1 anahtar ve 3 ampul kullanılmıştır. Bu devrede anahtar kapalı olduğu için ampuller yanacaktır. Yani devre çalışacaktır.

Devre şemalarında birden fazla pil kullanıldığında, pillerin yönü farklı olursa devre çalışmaz.

İki pili uç uca eklediğimizde artı uç ile eksi uç birleştirilmelidir. Bu şekildeki devrede ampul, tek pilli devreye göre daha fazla ışık verecektir.


5 sınıf devre elemanlarının sembollerle gösterimi, 5 sınıf devre elemanlarının sembollerle gösterimi test, devre elemanlarının sembolle gösterimi, devre elemanlarının sembolleri, devre elemanlarının görevleri, devre elemanlarının sembollerini devre çizerken kullanabilir miyiz, devre elemanları sembolleri ve görevleri, elektrik devre elemanları sembolleri ve isimleri,

Erçiş escort