Dokunma Organımız Deri Konu Anlatımı

Sıcak, soğuk ve basınç gibi çevresel faktörler derimiz sayesinde hissedilir. Vücudumuzu dıştan sarar. En büyük duyu organımızdır. Derinin görevi vücut ısısını ayarlamak, solunuma ve boşaltıma yardımcı olmak, vücudu dış etkilerden korumaktır.

derinin-kisimlari

derinin-kisimlari

Üst Deri:
Ölü hücrelerden oluşan dış katmandır. Bu tabakada kan damarları ve sinirler yoktur. Deriye rengini veren pigmentler bu tabakada bulunur.

Alt Deri:
Üst deriye göre daha kalındır ve canlı hücrelerden oluşur. Bu kısımda kan damarları, sinirler, kıl kasları, duyu reseptörleri, ter bezleri ve yağ tabakası bulunur. Yağ tabakası vücudu darbelere karşı korur. Ter bezleri terleme yolu ile boşaltıma yardımcı olur, vücut sıcaklığının düzenlenmesine katkıda bulunur.

Hissetme Olayı Nasıl Gerçekleşir?
Deri üzerindeki sıcaklık ve basınç gibi etkenler duyu reseptörleri ile algılanarak sinirlere iletilir. Sinir hücreleri etkenleri beyne iletir ve beyinde değerlendirme yapılır.

Deri Hastalıkları ve Tedavi Yolları:
Deri hastalıkları fiziki sebeplerle (kesici, ezici vb. cisimler ile kimyasal maddeler gibi) oluşabildiği gibi parazitler sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan bazıları mantar hastalıkları ile pire ve kene gibi parazitlerin ısırmalarından meydana gelen deri bozuk-luklarıdır. Deri iltihaplanmalarına yol açan bazı mikroorganizmalar da derideki herhangi bir yaranın üzerine kolayca yerleşebilir. Alerjik deri hastalıkları arasında ise kurdeşen ve egzama sayılabilir. Bazı deri hastalıklarının teşhisinde dermatoskop adı verilen cihaz kullanılır.

Duyu Organları Konu Anlatımı 4 Sayfalık Çalışma İçin Buraya Tıklayın


Dokunma Organımız Deri Konu Anlatımı ile ilgili aramalar
duyu organımız deri, duyu organları ve görevleri, duyu organları konu anlatımı, duyu organları burun, duyu organları dil, duyu organımız kulak hakkında bilgi, deri hangi duyu organımızdır, dokunma duyu organımızın adı, dokunma organımız deri, hissetme olayı nasıl gerçekleşir, deri hastalıkları ve tedavi yöntemleri, duyu organımız deri, duyu organları ve görevleri, duyu organları konu anlatımı, duyu organları burun, duyu organları dil, duyu organımız kulak hakkında bilgi, deri hangi duyu organımızdır, dokunma duyu organımızın adı, dokunma organımız deri, hissetme olayı nasıl gerçekleşir, deri hastalıkları ve tedavi yöntemleri,