Enerji ve Sürtünme Kuvveti Konu Anlatımı

Hareket eden bir cisim kuvvetler etkisiyle yavaşlar ya da durabilir. Cisimlerin hareketini azaltan bu kuvvetlerden biri, cisimleri her zaman Dünya`nın merkezine çeken yer çekimi, diğeri de sürtünme kuvvetidir. Sürtünme kuvveti birbirine temas eden iki maddenin harekete karşı gösterdiği dirençten doğan kuvvettir.

Bundan 200 bin yıl önce insanoğlu doğayı anlamakla kalmamış onu kontrol etmeye başlamıştır. Tahtaları ve çakmak taşlarını birbirine sürterek ateş yakmış, buzun kayganlığından yararlanarak kızaklarla seyahat etmişlerdi. Günümüzden 4000 yıl kadar önce ise cisimleri yağlamayı akıl ederek sürtünmeyi azaltmaya çalışmışlardı.

Enerji ve Sürtünme Kuvveti Konu Anlatımı

Enerji ve Sürtünme Kuvveti Konu Anlatımı

Peki, sürtünme kuvveti, hareketi her zaman engeller mi? Yandaki fotoğrafta görülen atlet, koşuya daha hızlı başlayabilmek için bir hızlanma bloğu kullanıyor. Yürüdüğümüzde ya da koştuğumuzda ayaklarımızla yer arasında bir sürtünme kuvveti oluşur. Oluşan bu sürtünme kuvveti bizim ileri doğru hareket etmemizi sağlar.

 

 

Günlük işlerimizde birçok makine kullanırız. Bu makineler iş yaparken enerji harcar. Örneğin, otomobil benzinle, buzdolabı elektrik enerjisiyle çalışır. Fakat bir makine, kullandığı enerjinin hepsini işe çevirmez, bir kısmını boşa harcar. Makinelerdeki enerji kaybının sebeplerinden biri sürtünme kuvvetidir.

Avuç içlerinizi birbirine hızla sürttüğünüzde hissettiğiniz sıcaklık, sürtünmeyle ilgilidir. Sürtünen her şey ısı enerjisi üretir. Bunun yanında ses ve ışık enerjilerine de dönüşebilir. Dönüşen bu enerjiler sürtünme kuvvetinin büyüklüğüne göre az veya çok hissedilir.

Birbirine sürtünen bütün cisimler enerji kaybeder. Yani enerjilerinin bir kısmını kullanamayacakları biçime dönüştürür. Sürtünme ne kadar küçük olursa enerji kaybı da o kadar az olur.

Belli bir yükseklikten bırakılan lastik top, yere çarptıktan sonra her defasında aynı yüksekliğe sıçramaz. Çünkü top her düşüş ve sıçrayışta hem yer hem de hava ile sürtünmekte ve enerji kaybetmektedir. Bir başka deyişle yerin ve havanın sürtünme kuvveti topun hızını kesmektedir. Yapılan hassas ölçümler topun, havanın ve yerin sürtünme kuvveti sebebiyle ısındığını göstermiştir. Topun her defasında aynı yüksekliğe sıçramamasının sebebi enerjinin azalması değil, enerji dönüşümüdür. Su da cisimlerin hareketini zorlaştırıcı bir sürtünme kuvvetine sebep olur. Bunu azaltmak için gemilerin ön kısımları “V” şeklinde tasarlanır. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan “sürtünme” işlerimizi kimi zaman kolaylaştırırken kimi zaman da zorlaştırmaktadır.

Sürtünme Kuvvetinin Faydaları
Ayağımız ile yer arasındaki sürtünme sayesinde rahatça yürüyebilmekte, ağaçlara tırmanabilmekte ve engebeleri aşabilmekteyiz. Ulaşım araçlarıyla güvenli bir şekilde yolculuk yapmamız da sürtünme sayesinde gerçekleşmektedir. Tekerleklerin yolu kavraması, frene basıldığında arabanın durması da sürtünmenin faydaları arasındadır.

Sürtünme Kuvvetinin Zararları
Sürtünmenin yukarıda sıraladığımız faydalarının yanı sıra işlerimizi zorlaştıran ve enerji kaybına yol açan olumsuz yönleri de vardır. Yukarıda da açıkladığımız gibi, tekerleklerin yolu kavraması ve balatalar sayesinde arabaların durdurulabilmesi sürtünmenin faydalarındandır. Ancak bu durum maddi kayıplara yol açmaktadır. Çünkü tekerlekler ve bunları durdurmaya yarayan balatalar sürtünme sebebiyle zamanla aşınır. Asfaltların, makine parçalarının, elbiselerimizin ve koltuk döşemelerinin aşınması sürtünmenin diğer olumsuzlukları olarak sıralanabilir.


Enerji ve Sürtünme Kuvveti Konu Anlatımı ile ilgili aramalar;
7. sınıf enerji ve sürtünme kuvveti konu anlatımı, sürtünme kuvveti konu anlatımı 7. sınıf, sürtünme kuvveti konu anlatımı üniversite, sürtünme kuvveti soruları, sürtünme kuvveti nedir, Enerji ve Sürtünme Kuvveti Konu Anlatımı, sürtünme kuvvetinin faydaları, sürtünme kuvvetinin zararları, enerji ve sürtünme kuvveti, enerji ve sürtünme kuvveti 7 sınıf, Kuvvet iş ve enerji ilişkisi _ Enerji dönüşümleri, sürtünme kuvvetinin enerjiye etkisi 7 sınıf, fen 7 sinif surtunme konusu anlatimi, enerji ve sürtünme kuvveti arasındaki ilişki, enerji iş iliskisi, enerji dönüşümleri ve sürtünme kuvveti, element dönüşümleri 7 sınıf, 7 sınıf fen ve teknoloji sürtünme kuvveti, 7 sınıf fen sürtünme kuvveti ornekler, 7 sinif fen surtunme kuvveti deneyi