Farklı Frekansta Sesler Pano Yazısı

Bilim fuarı projesine ait verilen bilgilerin altında, word halinde, panoya asılacak şekildeki dosyaları hazır olarak indirebilirsiniz.

Proje Adı: Farklı Frekansta Sesler Pano Yazısı

[download id=”655″]


Projenin Amacı: Müzik aletlerinde, boru uzunluğunun sesin frekansına(incelik-kalınlık) etkisini görmek.

[download id=”657″]


Proje İçin Gerekli Malzemeler:
5 Adet Su Borusu (Farklı Uzunluklarda)
5 Adet Dirsek
5 Adet Balon
Baget
Mdf Plaka
Silikon Tabancası

[download id=”659″]


Nasıl Yaptık?:
Plastik boruların uçlarına aynı gerginlikte olacak şekilde balonları gerip lastik ile sabitledik. Boy sırsına göre uzundan kısaya olacak şekilde boruları mdf plaka üzerine silikon yardımı ile monte ettik. Boruların uçlarına dinlemeyi kolaylaştırmak için dirsek taktık. Baget yardımı ile balonlara vurarak farklı kalınlıklarda(frekanslarda) ses elde ettik.

[download id=”661″]


Teori:
Sesin ince ya da kalın olması sesin yüksekliği olarak adlandırılır. Ses ne kadar inceyse o kadar yüksek olduğu söylenir. Sesin ince ya da kalın duyulmasına neden olan özellik ses dalgalarına ait frekanstır. Sesin frekansı ne kadar büyükse ses o kadar ince duyulur. Sesin frekansı ne kadar küçükse o kadar kalın duyulur. Yüksek frekanslı ince seslere tiz ses düşük frekanslı kalın seslere pes ses denir.

[download id=”663″]


Arama Terimleri:
Farklı Frekansta Sesler Pano Yazısı, Farklı Frekansta Sesler bilim fuarı, Farklı Frekansta Sesler bilim fuarı projesi, Farklı Frekansta Sesler projenin amacı, Farklı Frekansta Sesler projesi için gerekli malzemeler, Farklı Frekansta Sesler nasıl yapılır, Bilim fuarı proje raporları, Farklı Frekansta Sesler projenin amacı, Farklı Frekansta Sesler Pano Yazısı, Farklı Frekansta Sesler Bilim Fuarı Dosyaları,