Faucault Sarkacı Pano Yazısı

Bilim fuarı projesine ait verilen bilgilerin altında, word halinde, panoya asılacak şekildeki dosyaları hazır olarak indirebilirsiniz.

Proje Adı: Faucault Sarkacı Pano Yazısı

[download id=”669″]


Projenin Amacı: Dünya’nın döndüğünü gözlemlemek.

[download id=”671″]


Proje İçin Gerekli Malzemeler:
Şakül
Demir Çubuk
Mdf (Yuvarlak)
Alüminyum
İnce Kum

[download id=”673″]


Nasıl Yaptık?:
120 cm demir çubuklar 3 ayaklı bir sistem oluşturacak şekilde tepe noktalarından birleştirildi. 80 cm çapında yuvarlak mdf sunta kestirildi, etrafına alüminyum madde ile set çekildi. Demir çubukların üçayağı yuvarlak tepsiye monte edildi. Demir çubukların üst noktasından aşağıya şakül adı verilen alet sallandırıldı. Tepsinin içi ince kumla doldurularak sallanan şakülün çıkardığı izler dikkatle izlendi.

[download id=”675″]


Teori:
İlk defa deneysel olarak Dünya’nın kendi ekseni çevresinde döndüğünü kanıtlayan sarkaç düzeneğidir.
Bir sarkacın asılma noktası değiştiği halde salınımının değişmediğini gözleyen Foucault, yeterince büyük bir sarkaç harekete geçirildiğinde, bunun salınım düzeninin değişmeyeceğini, fakat yerin, yani Dünya’nın hareket edeceği kuramını geliştirmiştir.
Eğer Dünya dönüyorsa, Dünya ile birlikte sarkacı izleyen gözlemciler de dönecekler, buna karşın sarkacın salınım düzlemi hareketsiz kalacaktı. Bu nedenle sarkacın salınım düzlemi gözlemcilere göre yavaşça hareket ediyor gibi görünecekti. Gerçekte ise, gözlemcilerin dolaysız bir yolla izlemiş oldukları olay, Dünya’nın kendi etrafında dönmesinin bir sonucuydu.

[download id=”677″]


Faucault Sarkacı Nedir başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayın.


Arama Terimleri:
Faucault Sarkacı Pano Yazısı, Faucault Sarkacı bilim fuarı, Faucault Sarkacı bilim fuarı projesi,Faucault Sarkacı projenin amacı, Faucault Sarkacı projesi için gerekli malzemeler, Faucault Sarkacı nasıl yapılır, Bilim fuarı proje raporları, Faucault Sarkacı projenin amacı, Faucault Sarkacı Pano Yazısı, Faucault Sarkacı Bilim Fuarı Dosyaları,