Fildişi Macunu Pano Yazısı

Bilim fuarı projesine ait verilen bilgilerin altında, word halinde, panoya asılacak şekildeki dosyaları hazır olarak indirebilirsiniz.

Proje Adı: Fildişi Macunuı Pano Yazısı

[download id=”691″]


Projenin Amacı: Sodyum iyodür, hidrojen peroksit tepkimesinden ortaya çıkan gazdan yararlanarak sıvı sabunun köpürmesi sağlanabilir mi? Sorusuna cevap bulmak.

[download id=”693″]


Proje İçin Gerekli Malzemeler:
%50’lik Hidrojen Peroksit
Bulaşık Deterjanı
Gıda Boyası
Potasyum İyodür
Plastik Şişe
Lateks Eldiven

[download id=”695″]


Nasıl Yaptık?:
80 ml %50 lik hidrojen peroksiti ağzı dar bir şişenin içine koyduk. Üzerine 40 ml bulaşık deterjanı ekledik. İstediğimiz renkte gıda boyası ekledik. Şişeyi bir yere sabitleyip içine 1 tatlı kaşığı potasyum iyodür ekledik ve şişeden uzaklaştık.

[download id=”697″]


Teori:
Hidrojen peroksit,
H2O2(AQ) –> H2O(S) + O2(G)
Reaksiyonuna göre parçalanır. Normalde bu parçalanma ısı ve ışık ortamında yavaş yavaş gerçekleşir. Bu sebepten dolayı hidrojen peroksit ışık geçirmeyen kaplarda saklanır.
Potasyum iyodür, peroksitin parçalanması için iyi bir katalizördür reaksiyonu çok hızlandırır. Bir anda açığa çıkan oksijen gazı sıvı sabunu aniden köpürtür.

[download id=”699″]


Arama Terimleri:
Fildişi Macunu Pano Yazısı, Fildişi Macunu bilim fuarı, Fildişi Macunu bilim fuarı projesi,Fildişi Macunu projenin amacı, Fildişi Macunu projesi için gerekli malzemeler, Fildişi Macunu nasıl yapılır, Bilim fuarı proje raporları, Fildişi Macunu projenin amacı, Fildişi Macunu Pano Yazısı, Fildişi Macunu Sarkacı Bilim Fuarı Dosyaları,