Görme Organımız Göz Konu Anlatımı

Görme Organımız Göz Konu Anlatımı

Gözümüz dıştan içe doğru sert tabaka, damar tabaka ve ağ tabakadan (retina) oluşur.

gozun-kisimlari

gozun-kisimlari

Sert Tabaka (Göz Akı):
Gözün en dışında bulunan, beyaz ve sert kısımdır. Gözü dış etkilerden korur. Gözün ön kısmında incelip saydamlaşarak kubbemsi bir görünüm alır. Işığı geçiren bu kısma saydam tabaka (kornea) denir.
Damar Tabaka:
Gözü besleyen kan damarlarının olduğu kısımdır. Gözün ön kısmında kalınlaşarak irisi oluşturur. İris, göze rengini veren kısımdır. İrisin ortasında bir açıklık bulunur. Buna göz bebeği denir. İrisin arkasında ince kenarlı mercek özelliğini gösteren gör merceği bulunur. Göz merceği, göz bebeğinden gelen ışınları kırarak ışınların ağ tabaka üzerine düşmesini sağlar. Göz merceği ile ağ tabaka arasındaki boşluğu camsı cisim denilen yapı doldurur. Camsı cisim, göz yuvarlağının şeklini korur ve göz merceğinin yerinde kalmasını sağlar.
Ağ Tabaka (Retina):
Görmemizi sağlayan özel duyu almaçları ve görme sinirlerinin olduğu bölümdür. Karanlık bir odaya benzer. Duyu almaçlarının ağ tabakada yoğun olarak bulunduğu yer aynı zamanda görüntünün en net oluştuğu bölgedir. Buraya sarı leke (sarı benek) denir. Görme sinirleri aldıkları uyartıyı beyne iletir. Bu sinirlerin gözden ayrıldığı yerde duyu almaçları olmadığından buraya kör nokta denir.

Görme Olayı Nasıl Gerçekleşir?

  • Cisimlerden yansıyan ışık ışınları önce saydam tabakaya gelir.
  • Saydam tabakada kırılan ışın, göz bebeğinden geçer.
  • Göz bebeğinden göz merceğine gelen ışınlar ikinci kez kırılarak camsı cisim üzerinden geçer.
  • Camsı cisimden ağ tabakaya gelen ışınlar, burada bulunan sarı leke üzerinde ters bir görüntü oluşturur. Oluşan görüntü, buradaki görme almaçları tarafından algılanır.
  • Algılanan görüntü görme sinirleriyle beyindeki görme merkezine iletilir. Ters olan görüntü, beyinde düz olarak algılanır. Böylece görme olayı gerçekleşir.
gorme-olayi-nasil-gerceklesir

gorme-organimiz-goz-konu-anlatimi

Göz Kusurları ve Tedavi Yöntemleri:
Miyopluk: Göz yuvarlağının üstten basık olma-sından dolayı görüntü sarı lekenin önünde oluşur. Yakını iyi görür, uzağı net göremezler. Kalın kenarlı mercekle düzeltilir.
Hipermetropluk: Göz yuvarlağının önden basık olmasından dolayı görüntü sarı lekenin arkasında oluşur. Uzağı iyi görür, yakını net göremezler. İnce kenarlı mercekle düzeltilir.
Astigmatizm: Gözün saydam tabakasının ve göz merceği yüzeyinin pürüzlü bir hâl alması ya da korneanın kavislenmesiyle oluşur. Işık bir noktaya odaklanmadığından görüntü daima bulanık olur. Mercekle düzeltilir.
Katarakt: Göz merceğinin ya da göz merceği içindeki sıvının saydamlığını kaybetmesiyle oluşur. Ameliyatla düzeltilir.
Presbitlik: Yaşlılıkta görülür. Göz merceğinin sertleşmesiyle oluşur. Yakını iyi göremez. Mercekle düzeltilir.
Şaşılık: Gözü hareket ettiren kasların uyumsuz çalışması sonucu oluşur, ameliyatla düzeltilebilir.
Renk Körlüğü (Daltonizm): Kırmızı ve yeşil renklerin ayırt edilemediği göz kusurudur. Kalıtsal bir hastalıktır. Tedavisi yoktur.
Tam Renk Körlüğü: Cisimlerin siyah ve beyaz olarak görüldüğü göz kusurudur. Kalıtsal bir hastalıktır. Tedavisi yoktur.
Göz sağlığımızı korumak için;
• Gözlerimizi temiz tutmalıyız. Ayrıca havlu, gözlük gibi eşyalarımızın da temiz olmasına özen göstermeliyiz.
• Kitap okurken kitap ile gözlerimiz arasındaki mesafenin yaklaşık 35 cm olmasına dikkat etmeliyiz.
• Uzun süre ve yakın mesafeden televizyon izlememeli ve bilgisayarla çalışmamalıyız.

Duyu Organları Konu Anlatımı 4 Sayfalık Çalışma İçin Buraya Tıklayın


Görme Organımız Göz Konu Anlatımı ile ilgili aramalar
duyu organımız göz ile ilgili bilgiler, 7.sınıf duyu organları konu anlatımı, duyu organları kulak, 7.sınıf göz konu anlatımı, duyu organlarımız ve görevleri, duyu organları lys, 7.sınıf duyu organları test, kulak 7. sınıf,